Все для дітей: виховання, харчування, лікування (DityInfo.com) Дитина 12 років і старше: підліткова криза.
Путівник для батьків

(за матеріалами сайту http://dityinfo.com/)

pidrostkova_kriza.jpg (43.4 Kb)На 12 році життя починається складний період як для батьків, так і для самого підлітка: відбувається надзвичайно багато змін і всі вони протікають нерівномірно.

Вас чекають не тільки кардинальні зміни в організмі дитини, а й серйозні зміни в її психіці. Не дарма багато мам 12-річних підлітків часто скаржаться на те, що буквально не впізнають своїх дітей.

Підліткова криза: фізіологія

У 12-річному віці перебудова організму дитини вже йде повним ходом. Відбувається прискорення росту скелету, причому ріст кінцівок може значно випереджати ріст грудної клітки, плечового пояса і кісток тазу. Фігура підлітка стає довготелесою, іноді з'являється сутулість. Координація рухів в цьому віці може бути злегка загальмованою - дитина психологічно «не встигає» за ростом свого організму.

Крім збільшення зросту, відбувається поступове нарощування м'язової маси як у хлопчиків, так і у дівчаток. Через бурхливий ріст м'язи не здатні впоратися з великими навантаженнями. Зростає стомлюваність, після фізичної активності можуть виникнути відчуття перевантаженості і тяжкості.

Серцево-судинна система дитини може відставати від росту скелета і м'язової маси. Як наслідок, можуть виникати потемніння в очах, м'язові болі і судоми, головний біль, запаморочення і навіть непритомність, а також аритмія і тахікардія.
pidrostkova_kriza2.jpg (32.67 Kb)
Нервова система дитини теж зазнає серйозних змін, внаслідок яких підліток стає запальним, легко збудливим, образливим, дратівливим. Це - вікові особливості нервової системи, надалі все поступово прийде в норму.

З 12-річного віку підліток починає відчувати так звані «гормональні бурі». Підвищена активність щитовидної залози провокує різкі перепади активності організму. Ендокринна система пов'язана з нервовою, що призводить до одночасного підйому збудження, розумової перевтоми, підвищеної дратівливості, розладів сну і інших неприємних ефектів. Зміни в функції статевих залоз як у хлопчиків, так і у дівчаток можуть спровокувати перепади в настрої, нервові перевантаження, підвищену стомлюваність, бурхливі емоційні переживання.

Читайте також:

Поради батькам дівчаток-підлітків
"Як навчити дитину зав'язувати шнурівки" та підписуйтесь на наш YouTube-канал Дітиінфо - все для дітей.

Підліткова криза: психологія

Зміни, що відбуваються в фізіології дванадцятирічного підлітка, не можуть не викликати різких змін і в його психологічному стані. Стосунки з батьками і педагогами можуть серйозно погіршуватися. Страждає здатність до засвоєння навчального матеріалу, сповільнюється темп розумової діяльності, можуть виникати спонтанні неадекватні реакції на навколишні подразники. Різко зростає конфліктність, агресивність, можуть траплятися часті перепади в настрої.Змінюється і самооцінка, а також оцінка оточуючих. Підліток активно шукає своє місце в соціумі, відкриває нові грані свого внутрішнього світу.pidlitkova_kriza_3.jpg (34.41 Kb)

Підліткова криза: поради батькам

12 років - дуже непростий вік як для самого підлітка, так і для його батьків. Становлення гормонального фону організму дитини, як і різкі зміни в її психологічному стані, часто є причиною конфліктів з однолітками і зі старшими (батьками і педагогами). Це може спричинити тимчасове зниження успішності.Батькам в такій ситуації варто контролювати себе якомога суворіше: всі ці поведінкові особливості підлітка швидко пройдуть і не вплинуть на навчання і на взаємини в родині, якщо ви знайдете відповідні форми взаємодії. Не карайте дитину, їй і так зараз нелегко. Намагайтеся залишатися для підлітка другом, і пам'ятайте - всі ці потрясіння і бурхливі зміни незабаром залишаться позаду. Головне для батьків підлітків - терпіння, розуміння, ну і, звичайно, любов до власної дитини, яка на ваших очах стає дорослою.

Читайте також:

Перші місячні у дівчинки-підліткаЦікаві факти про сучасних підлітків
Кiлькiсть переглядiв: 506