ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
НЕПОВНОЛІТНІХ ВІДПОВІДНО ДО КРИМІНАЛЬНОГО
та АДМІНІСТРАТИВНОГО ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ

Шановні батьки!

Пропонуємо Вам ознайомитися з основними витягами з Кримінального Кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності неповнолітніх та їх батьків.

Кримінальним Кодексом України передбачений вік, з якого настає кримінальна відповідальність - 16 років.

Особи, які вчинили злочини у віці від 14 до 16 років, підлягають кримінальній відповідальності за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, перелік яких викладений у ст. 22 Кримінального Кодексу України.

До них відносяться: умисне вбивство (ст. 115), замах на життя державного або громадського діяча, працівника правоохоронних органів, члена громадського формування з охорони громадського порядку або військовослужбовця, судді чи присяжного у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя , представника іноземної держави (ст. 112, 348, 379, 400, 443), умисне тяжке тілесне ушкодження (ст. 121, частини третьої ст. 345, 346, 350, 377, 398), умисне тілесне ушкодження середньої тяжкості (ст. 122, частини другої ст. 345, 346, 350, 377, 398), диверсія (ст. 113), бандитизм (ст. 257), терористичний акт (ст. 258), захоплення заручників (ст. 147, 349), зґвалтування (ст. 152), насильницьке задоволення статевої пристрасті в збоченій формі (ст. 153) , крадіжку (ст. 185, частини перша ст. ст. 262, 308), грабіж (ст. 186, 262, 308), розбій (ст. 187, частини третя ст. ст. 262, 308), вимагання (ст. 189, 262, 308), умисне знищення або пошкодження майна (частина друга ст. ст. 194, 347, 352, 378), незаконне заволодіння транспортним засобом (частини друга і третя ст. 289), хуліганство (ст. 296).

До неповнолітніх можуть бути застосовані такі основні види кримінальних покарань:

1. Штраф - застосовуються лише до неповнолітніх, що мають самостійний прибуток, власні кошти або майно, на яке може бути накладено стягнення.

2. Громадські роботи - призначаються неповнолітнім у віці від 16 до 18 років на строк від 30 до 120 годин і полягають у виконанні неповнолітніми робіт у вільний від навчання чи основної роботи час, але не більше 2 годин на день.

3. Виправні роботи - можуть бути призначені неповнолітньому у віці від 16 до 18 років за місцем роботи на строк від 2 місяців до 1 року. Із заробітної плати неповнолітнього утримується від 5 до 10% на користь держави.

4. Арешт - полягає в утриманні неповнолітнього, який досяг шістнадцяти років, в умовах ізоляції в спеціально пристосованих установах на строк від 15 до 45 діб.

5. Позбавлення волі визначений термін - може бути призначено неповнолітнім на строк не більше 10 років, а за скоєння особливо тяжких злочинів не більше 15 років.

Покарання у вигляді позбавлення волі неповнолітній відбуває у спеціальних виховних установах (виховні колонії).

До неповнолітнього, який скоїв злочин до досягнення віку, з якого настає кримінальна відповідальність, судом застосовуються примусові заходи виховного характеру.

Крім цього, неповнолітній, який вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості, може бути звільнений судом від покарання, якщо буде визнано, що внаслідок щирого розкаяння та подальшої бездоганної поведінки він на момент постановлення вироку не потребує застосування покарання (ст. 105 КК України - звільнення від покарання з застосуванням примусових заходів виховного характеру).

У цьому випадку до неповнолітнього суд може застосувати такі заходи виховного характеру:

1. Застереження.

2. Обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього.

3. Передача неповнолітнього під нагляд батьків або осіб, які їх заміщають чи під нагляд педагогічного або трудового колективу за його згодою, а також окремих громадян на їхнє прохання.

4. Покладання на неповнолітнього, який досяг п’ятнадцятирічного віку і має майно, кошти або заробіток, обов'язку відшкодування заподіяних майнових збитків.

5. Направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей і підлітків до його виправлення, але на строк, що не перевищує трьох років.

Суд також має право призначити неповнолітньому вихователя в порядку, передбаченому законом.

А тепер розглянемо особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх.

Згідно зі ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна дія або бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, за яке законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність настає у тому випадку, якщо правопорушення за своїм характером не спричиняють кримінальну відповідальність.

На підставі ст. 12 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідальність за правопорушення, зазначені в кодекс,і настає з шістнадцятирічного віку.

За вчинення адміністративного правопорушення до неповнолітніх, у віці від 16 до 18 років, можуть бути застосовані такі заходи впливу:

1. Зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого.

2. Попередження.

3. Догана або сувора догана.

4. Передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, що їх заміщує, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

У разі вчинення неповнолітніми у віці від 16 до 18 років адміністративних правопорушень, передбачених ст. 44 (незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів без мети збуту у невеликих розмірах), 51 (дрібне викрадення чужого майна), 121 - 127, 173 (дрібне хуліганство), 174 (стрільба з вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї в населених пунктах і у не відведених для цього місцях або з порушенням установленого порядку), 185 (злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції, члена громадського формування з охорони громадського порядку, військовослужбовця), 190 - 195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах.

Крім цього, частиною 3 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність батьків неповнолітніх, які вчинили адміністративні правопорушення у віці від 14 до 16 років.

Тягне за собою накладення штрафу від двох до п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 34 до 85 грн.)

У частині 4 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачається адміністративна відповідальність батьків та осіб, які їх заміняють, за вчинення неповнолітніми, які не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, передбачена Кримінальним кодексом України. У цих випадках батьки та особи, які їх заміщають відповідають за свою провину, яка виражається в поганому вихованні дітей, що призвело до вчинення останніми правопорушень.

Тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 170 до 340 грн.)

За невиконання обов'язків по вихованню дітей, наприклад невідвідування дітьми школи без поважної причини, самовільне залишення місця проживання , перебування дітей у розважальних закладах (комп'ютерні клуби, кафе, бари) після 22.00, батьки або особи, які їх замінюють будуть притягнуті до відповідальності за порушення частини 1 статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.)

У разі повторення правопорушення протягом року, накладається штраф від двох до чотирьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 34 до 68 грн.)

Серед причин і умов, які сприяють вчиненню злочинів та правопорушень з боку неповнолітніх виділяють:

- Низький рівень виховного впливу на дітей з боку сімей, в першу чергу сімей,де батьки ведуть антигромадський спосіб життя, зловживають спиртними напоями, наркотиками, не працюють.

- Незайнятість певної частини неповнолітніх суспільно-корисною діяльністю - навчанням, працею, заняттями в спортивних секціях, гуртках і т.д.

- Поширення такого негативного явища, як вживання неповнолітніми спиртних напоїв, наркотичних і одурманюючих речовин.

- Низький матеріальний рівень деяких сімей іноді служить причиною скоєння з боку підлітків низки злочинів майнової спрямованості, як наприклад таємне або відкрите заволодіння чужим майном (у ролі предмета посягань часто виступають мобільні телефони, гроші, ювелірні вироби, речі).

Сосницьке відділення поліції Менського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області

Кiлькiсть переглядiв: 474